System produkcji na przykładzie zakładu montażu samochodów

System produkcji na przykładzie zakładu montażu samochodów
system do głosowania dla radnych
dzierżawa urządzeń wielofunkcyjnych

Każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo produkcyjne, opiera się na modelu działania systemu produkcji.

Mamy więc wektor wejścia i wektor wyjścia, oraz proces przemiany zwany procesem produkcyjnym.

Jak to wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się systemowi produkcji w zakładzie montażu samochodów.

Mówiąc o wektorze wejścia będziemy mieć tutaj na myśli teren zakładu – budynek, w którym samochody są montowane, maszyny i narzędzia do tego używane, elementy składowe czyli części samochodowe, stosowane czynniki energetyczne (zwłaszcza energię elektryczną i systemy chłodzące), załogę zakładu (mechaników, spawaczy, lakierników, elektryków), kapitał (w szczególności zainwestowany w części samochodowe, maszyny i narzędzia, koszty pracy i mediów) oraz informacje – o konstrukcji danego modelu samochodu, kosztach własnych czy doświadczeniu poszczególnych pracowników.

Wektor wyjścia stanowić będą gotowe do sprzedaży samochody oraz zdobyte w procesie produkcji informacje na temat jakości wyrobu, faktycznego kosztu produktu oraz te, które mogą być przydatne przy dalszej organizacji produkcji.

Podczas procesu przetwarzania wektora wejścia w wektor wyjścia mamy do czynienia z produkcją, czyli montowaniem samochodów z części.

Wykorzystywane są tutaj takie czynności jak: montaż ręczny, spawanie i lakierowanie, ale także kontrola jakości, transport i magazynowanie.